LAWENDA Z PROWANSJI

person Wysłane przez: Małgorzata Źródlak list w kategorii: Lawenda Publikacja: comment Komentarz: 0 favorite Polubienia: 272

LAWENDA z PROWANSJI  -  Lawenda prawdziwa, a hybryda lawendy?  Zastanawiasz się o co chodzi? Z chwilkę wszystko wyjaśnimy krok po kroku…

Jakie są różnice i najpopularniejsze odmiany lawendy z Prowansji?

 

Lawenda to symbol Prowansji!

Istnieje około 40 gatunków lawendy (które należą do roślin  jasnotowatych, na skalę światową istnieje ok 7000 gatunków lawendy) Lawendę kochamy za piękny kolor, zapach i właściwości! Lawenda w zależności od rodzaju i wysokości na której jest uprawiana różni się zapachem, kolorem, wielkością i posiada ogromny wachlarz zastosowań. Lawenda to typowa roślina dla Górnej Prowansji. Lubi upalne i suche lato. Lawenda wymaga od 12 do 16 godzin światła słonecznego dziennie. Znane właściwości lawendy sprawiają, że jest to jedna z najszerzej stosowanych roślin w medycynie, perfumerii i aromaterapii.

 

Najpopularniejsze odmiany lawendy w Prowansji to:

Lawenda Fine (True) - jest to lawenda prawdziwa, nazywana matką wszystkich odmian lawendy

lawenda Aspic -  syn lawendy Fine

Lawenda Maillette - córka lawendy Fine.

A także:

Lawenda super

Lawenda stoechas

 

Zwiedzając wspaniałe pola lawendy, osobiście urzekła mnie skromna w swej postaci, ale jakże wyjątkowa, lecznicza lawenda Fine (True - prawdziwa lawenda). Głównie na niej się skupimy:)

Dziś prawdziwa lawenda (Lawenda Fine) jest zagrożona. Narażona jest na mniej szlachetną konkurencję (hybryda lawendy) ze strony producentów perfum syntetycznych i konkurencyjnej produkcji za granicą.

Czy wiesz jak łatwo rozróżnić pole z lawendą prawdziwą od pola z hybrydą lawendy? 

 

Hybryda lawendy składa się ze sterylnej rośliny, a więc każda sadzonka lawendy to klon rośliny sąsiadującej. Kolor i ogólny wygląd pola lawendowego będzie jednolity, pełny przepychu, dzięki bogatemu kwiatostanu rośliny. Natomiast  pole z prawdziwą lawendą (Lawenda Fine) rozpoznajemy po delikatnym niebieskim kolorze. Kolor prawdziwej lawendy waha się od fioletu, przez błękit nieba, po intensywnie niebieski, do szaroniebieskiego.

 

Każda sadzonka prawdziwej lawendy Fine delikatnie różni się kolorem i wysokością łodygi. Tak więc ogólny wizerunek pola z prawdziwa lawendą jest “ubogi”. Jednakże zapach i różnorodność prawdziwej lawendy Fine zabiera Nas w cudowny, bajkowy, naturalny świat zapachu i koloru.

Prawdziwa lawenda AOP (Lavandula Angustifolia)  - Lawenda Fine pachnie kwiatowo, delikatnie, ziołowo, subtelnie, ma słodko drzewny aromat.

 

Delikatna lawenda rośnie  w Górnej Prowansji, na suchym, kamienistym i wapiennym terenie, między 800 a 1200m.

 

Prawdziwa lawenda (Lawenda Fine) mierzy od 25 do 60 cm. Roślina ma długie, smukłe liście i pojedynczy drobny kwiatostan na łodydze, który jest również długi i smukły. Wygląd jest bardzo zmienny zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Pole delikatnej lawendy ma bardzo nieregularny wygląd, ponieważ każda sadzonka jest wyjątkowa ze względu na genetykę.

Kwitnienie lawendy trwa od końca czerwca do końca sierpnia w zależności od warunków pogodowych.

 

Klimat  prowansalski charakteryzuje się porą deszczową podczas wiosny i jesieni, latem jest bardzo sucho i gorąco, a zimą występują częste opady śniegu. Amplitudy pogodowe na Prowansji przyczyniają się do poprawy jakości aromatu roślin.

 

Prawdziwa lawenda (Lawenda Fine) to cudowna roślina, która ma niezwykłe właściwości. Szczególnie ze względu na wydobywany z roślin poprzez destylację olejek eteryczny. Lawenda prawdziwa to jedna z najpopularniejszych roślin w aromaterapii, medycynie i przemyśle kosmetyków ekologicznych. Lawenda Fine jest cenionym dodatkiem do naturalnych, rzemieślniczych kosmetyków produkowanych przez lokalne małe firmy, które zajmują się produkcją swoich wyrobów od pokoleń.

 

Co oznacza skrót Lawenda Fine AOP?

Apelacja Lavande Fine Certyfikat  AOP to stowarzyszenie, które ma na celu promowanie i ochronę delikatnej, prawdziwej lawendy. Certyfikat AOP to gwarancja, iż produkt jest lokalny, najwyższej jakości.

Utworzenie certyfikatu Lavande Fine AOP zaczyna przynosić owoce. Wspaniała prawdziwa lawenda Fine odradza się ze swoich popiołów, które zostały pokonane przez kryzys lawendowy i walkę w obronie przed użyciem chemicznych aromatów.

 

Prawdziwa lawenda zawsze była zbierana w jej naturalnym środowisku.

W prawdziwej lawendzie znajduje się ponad 300 związków aromatycznych i ponad 600 cząsteczek, co nadaje jej wyjątkową jakość zapachu. Zapach delikatnej lawendy jest bardzo ziołowy, złożony i przyjemny. Zabiera Nas do krainy spokoju i ciszy prowansalskich gór. Pola z prawdziwą lawendą zapraszają Nas do bezcennej strefy relaksu i marzeń…

 

Do wyprodukowania 1 litra olejku z Lawendy Fine (lawenda prawdziwa) potrzebne jest, aż 150 kg kwiatów! Natomiast do wyprodukowania 1 litra olejku eterycznego z hybrydy lawendy wystarczy zaledwie od 30-40 kg kwiatów. Co za tym idzie. Cena olejku z prawdziwej lawendy jest zdecydowanie wyższa.

 

Prawdziwa lawenda rozmnaża się przez nasiona. W naturalnych warunkach występuje również na najwyższych płaskowyżach w Sault. Każda farma produkuje własną prawdziwą lawendę, która delikatnie różni się od pozostałych pół z prawdziwą lawendą. Natomiast pozostałe pola z hybrydą lawendy są zawsze identyczne, a zatem genetycznie klonowane niezależnie od farmy, na której są uprawiane.

 

Zapach prawdziwej  lawendy jest słabszy i delikatniejszy  niż zapach lawendy hybrydowej czyli genetycznie sklonowanej.

 

Działanie i wachlarz zastosowań olejku eterycznego z hybrydy lawendy jest mniejszy niż z lawendy prawdziwej (Lawenda Fine), której właściwości są ciekawsze i liczniejsze.

Prawdziwa lawenda Fine jest używana głównie w przemyśle farmaceutycznym, posiada ogromną ilość właściwości przeciwbólowych i leczniczych.

 

Prawdziwa lawenda AOP jest bardzo pożądana przez przemysł perfumeryjny w Grasse. Grasse jest światową stolicą naturalnych zapachów.

 

Ciekawostką jest to, iż w mieście Grasse nagrany był kultowy film “Pachnidło” reż. Tom Tykwer

Kolejna ciekawa anegdota:

 

Słynny uwodziciel Casanova perfumował listy zapachem z lawendy, aby odurzyć swoich czytelników :)

 

Pole z hybrydą lawendy

  

Pole z lawendą prawdziwą - Lawenda Fine

Delikatna prawdziwa lawenda Fine

Komentarze

W tej chwili brak komentarza!

Zostaw swój komentarz

NIedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Resetowanie hasła